Co vše můžete aplikovat variabilně? Hnojiva, osiva i pesticidy
Variabilní aplikace nejsou jen o efektivním využití dusíkatých hnojiv. Přečtěte si, jaké pěstební zásahy lze v rámci hospodářského roku provést variabilně.
Základní hnojení
Základní (zásobní) hnojení představuje klíčovou aplikaci makroživin jako je fosfor nebo draslík, které jsou pro vývoj porostu nezbytné. Fosforečná a draselná hnojiva představují nákladnou položku a cíl vyrovnat zásobenost v rámci celého pole není v některých případech ani ekonomicky možný. Proto doporučujeme zaměřit se spíše na bilanční hnojení těmito prvky než na snahu o doplnění celého deficitu.
Aplikační mapy pro základní hnojení je v systému Varistar možné připravit hned několika způsoby. Nejvyužívanějším z nich je aplikace fosforu a draslíku založená na principu bilanční rovnice, tj. do půdy vrátíme to, co jsme z ní ve formě výnosu odebrali. Základní hnojení na základě mapy RVP tedy umožní efektivně aplikovat živiny do míst, kde je rostliny využijí, a naopak jimi neplýtvat v místech, kde je jejich potřeba nízká.
Druhou možností je příprava aplikační mapy jako kombinací mapy RVP a zpracovaných půdních rozborů (na základě AZZP nebo rozborů provedených laboratořemi).
Variabilní setí
Dlouholeté zkušenosti z praxe potvrzují, že optimální volba výsevku dle výnosnosti produkční zóny má významný vliv na výnos i optimalizaci nákladů na osivo. Stejně jako se v případě variabilního hnojení mění dávka hnojiva, v případě variabilního setí měníme výsevek v závislosti na poloze secího stroje. Některé secí stroje navíc umožňují nahrát dvě aplikační mapy najednou, tj. je možné variabilně sít a současně variabilně hnojit pod patu pro lepší dostupnost živin. Vlastní nastavení variability výsevku potom záleží na plodině – u obilovin se většinou výsevek do horších míst zvyšuje a do lepších snižuje, naopak je tomu třeba v případě kukuřice.
Variabilní setí můžete uplatnit při zakládání porostů obilovin a kukuřice, naši zákazníci však využívají tuto technologii i pro setí máku, cukrové řepy či sóji a máme zkušenosti i s variabilním sázením brambor.
Hnojení dusíkatými hnojivy
Jedná se o typ aplikace, se kterou naši klienti většinou začínají. Plošně diferencované aplikace dusíku umožňují maximálně efektivní využití živin pro zvýšení výnosu. Pro nejvyšší přínos je potřeba variabilně hnojit dusíkem v průběhu celé sezóny, tj. variabilní aplikace využít pro regenerační, produkční i případné kvalitativní hnojení).
Podkladem pro aplikační mapy mohou být
mapy RVP (zejména pro regenerační a produkční hnojení),
aktuální satelitní snímky porostu,
nebo unikátní technologie systému Varistar, která oba zdroje kombinuje a zohledňuje ročníkové odchylky do aplikace dle mapy RVP. V případě využití satelitních snímků by se vždy mělo jednat o zapojený porost!
Pro variabilní setí i hnojení systém Varistar umožňuje cíleně snížit dávku v patách údolnic. Do těchto míst se přirozeným pohybem splavuje voda společně s živinami. Dávku dusíkatých hnojiv je proto možné v těchto místech snížit. Stejně tak je možné snížit výsevek odnoživých obilovin, aby vlivem dobrých podmínek nedocházelo k přehuštění porostu a negativním efektům s ním spojeným (houbové choroby, polehání). Na téma údolnice pro vás již brzy chystáme samostatný článek.
Variabilní aplikace POR
Také morforegulace či selektivní aplikace různých druhů fungicidů v rámci jednoho honu lze provést variabilně. Náročnost těchto aplikací je vyšší, ale o to zajímavější je jejich přínos jak v úspoře vlastních přípravků, tak ve výnosové odezvě. Například snížením dávky regulátoru v horších zónách lze dosáhnout významného zvýšení výnosu.
Variabilní aplikace pesticidů lze provádět na základě aktuálních satelitních snímků, nebo podle 3 a 5zónových map relativního výnosového potenciálu, kdy se do každé zóny stanoví dávka dle potřeby porostu. V některých místech je možné aplikaci zcela vynechat.
Jedna variabilní aplikace v rámci sezóny žádný zajímavý výsledek nepřinese. Je to právě spojení na sebe navazujících kroků, které pomáhá zvýšit výnos a optimalizovat náklady. Z dat našeho systému vidíme, že úspěšné farmy za sezónu provedou na jednom poli i 8 variabilních aplikací (samozřejmě v závislosti na plodině). Zajímá Vás, jak byste mohli začít s variabilními aplikacemi na Vaší farmě? Neváhejte nás kontaktovat!